Rindas evaņģēliski luteriskā draudze
| |
Ekskursija [FOTO]
13.jūnijā Rindas draudze organizēja ekskursiju uz Liepājas pusi. Nīcas baznīcā tikāmies ar mācītāju Aināru Jaunskalži, noklausījāmies viņa stāstu par baznīcas izdzīvošanu lieguma gados, apjūsmojām viņa liturģisko tērpu kolekciju. Tērpi tiešām bija visās liturģiskajās krāsās un arī īpašie - kāzu, kristību gadījumiem, cits par citu greznāki, bet vienlaikus acij patīkami un gaumīgi. Mūs interesēja, kā tie iegādāti. Uz to mācītājs teica: daži dāvināti, daži pasūtīti, bet citi nopirkti jau gatavi Lietuvā Telšos un Latvijā Balvos. Uzzinājām, ka melnie garīdznieku tērpi parādījušies pēc cara rīkojuma tikai 18.gs. Tā kā krāsainie tērpi ir daudz senāka tradīcija.
Mums ļoti iepatikās baznīcas ēnainais pagalms, kur milzīgo koku paēnā bagātīgi zaļo papardes, hostas un citi krāšņumaugi.
Nākamā tikšanās – ar Rucavas mācītāju Arvīdu Bobinski. Baznīca tiešām pārsteidz ar greznajām ozolkoka mēbelēm. Un skaistais altāris – ar kokā grieztu cilni. Altārglezna arī ļoti oriģināla – kā atvērta grāmata, ar apustuļu atveidojumiem kokā abās pusēs. Mums Rucavas baznīca saistās arī ar atmiņām par kādreiz Rindā kalpojušo mācītāju Nikolaju Plāti. Pēc padomju varas iestāžu nepārtrauktās vajāšanas, Plāte bija spiests atstāt darbu Rindā un dzīvesvietu Ventspilī un meklēt patvērumu citur. Viņš to atrada Rucavas lielajā draudzē, kur nokalpoja ilgus un svētīgus gadus.
Ir tik patīkami ļauties mācītāja Bobinska stāstījumam, kurā pa laikam dzirkstī humors. Noprotam, ka šai baznīcai ir ļoti cieša sadarbība gan ar pašvaldību, gan ar pamatskolu. Gan jau tur savu lomu spēlē arī labestīgā un darbīgā mācītāja faktors. Izrādās, Bobinskim ir vēl lielāka tērpu kolekcija - pilns skapis. Mums - mutes vaļā!
Būdams vēstures pazinējs, mācītājs izrāda mums arī liturģisko priekšmetu kolekciju. Interesanti.
Tālāk apskatām Papi: etnogrāfisko māju - muzeju un savvaļas zirdziņus un tauru govis ganībās. Atpakaļceļā piestājam pie Kapsēdes dižakmens, apmeklējam Ziemupes kadiķu audzi, bet Jūrkalnes krastā cepam desiņas... Mājās pārrodamies gandrīz pusnaktī.
Selga Puriņa